HOGYAN SZÁMOLJUNK KÜLLŐHOSSZT?
2013.02.07. 20:56, Írta, MJANI, RevoMag
A téma nem kifejezetten veterán kerékpáros, de úgy gondoltam, hogy mindenképp érdemes a cikkben található hasznos dolgokat tovább adni. Hiszen többen is foglalkoznak kerékpár felújítással.
Gyakran találkozni kerékpáros fórumokon a küllőhossz számításához segítséget kérőkkel, és legtöbbjüknek a fórumtársak interneten található kalkulátorokat javasolnak. Nagyon ritkán adnak segítséget a konkrét számításhoz, mindösszesen egyszer találkoztam azzal, hogy valaki egy a matematikaórán tanult tételt ajánlott. Ebben cikkben megmutatom, hogy semmi misztikus nincs a küllőhossz kiszámításában, valójában csak egyszerű matematika.
Kezdésként fontos a meghatározni: mit nevezünk optimális küllőhosszúságnak? Gondolom, már sokan találkoztak olyan kerékkel, ahol a kilátszott a küllőanyákból a menet, vagy éppen olyannal, ahol centrírozáskor már nem lehetett jobban feszíteni a küllőt, mert elfogyott rajta a menet, rosszabb esetben pedig addig lett húzva a küllő, amíg elnyalta az anyában a menetet. Az első esetben egyértelműen rövidek voltak a küllők, a másodikban pedig hosszúak. A rövid küllőnél az esztétikai problémák okozzák a legkisebb gondot, nagyobb baj viszont az, hogy a küllők nem kapaszkodnak elég hosszan az anyákba, és emiatt kiszakadhat az anyából a menet vagy eltörhet az anya vagy a küllő. Főleg alumínium küllőanyáknál jelentkezhetnek ezek a problémák. A hosszú küllőnél könnyen érzékelhető a baj, centrírozáskor egyszerűen nem lehet tovább húzni a küllőt.
A teljes cikk elolvasható a RevoMag oldalán