BOHNER ÉS TÁRSAI - TANK TÍPUSÚ KERÉKPÁR2013.01.10. 21:26, Írta, Kiss Dávid
A "Bóhner és társai" cég 1920 -ban alakult . A Puch műveknek volt a bácskai képviselete. Kezdetben Puch kerékpárt, Puch motorkerékpárt, és Pfaff varrógépeket forgalmaztak. Mindezt az Erzsébet királyné 6. szám alatt működő vaskereskedésben. A vaskereskedés mellett komoly műszerészműhely működött, ahol esetenként 10-15 mechanikus is dogozott. A kereskedésben főleg Schweitzer Henrik által kínált kerékpár alkatrészeket forgalmaztak. A kerékpár alkatrészek mellett varrógép, motorkerékpár, autó s egyéb gépalkatrészek értékesítése, gépek javítása történt.
A boltban a kezdetektől fogva kerékpár kölcsönzés is működöt. Bóhner úr a "Bácskai Motoros Sportklub" pénztárosa.1932 körül kezdik készíteni a TANK (Tanker) elnevezésű vastag, egyedi keresztvázas kerékpárt, amelyet a kereskedésben értékesítenek. Ebben az időben a kölcsönözhető kerékpárok nagy része is ezekből a Tankerokból ált. Nagyjából 40 db készülhetett belőle többféle változatban. Voltak hajlított, s egyenes vázas megoldások.
Nem kizárt hogy Pfeil , aki jó kapcsolatban volt Bhóner úrral, erről a kerékpárról mintázta az öt db Pfeil kerékpárt. A hasonlóság szembeötlő. Pfeil s Bhóner jó kapcsolatban voltak,összejártak, beszélgettek. Ismerték egymást. Pfeil vetőgépét Bhóner mechanikusainak segítségével készítette el.
Bhóner intézte a vetőgép papírjait - hozta össze a kapcsolatot a külföldi érdeklődőkkel. Bhóner 1930-ban magyarosított Bodrogi névre. A cég továbbra is Bhóner néven működött.
1938-ban kezdenek alkatrészgyártásba. Készítettek a kis árjegyzékben látható dolgok mellett, pumpát, kardtartót, szoknyavédő háló alkatrészeit, kerékpár kosarat, stb. "BHÓNER" saját szabadalma az összecsukható kosár volt.
1941-től a cég Bodrogi Jenő és fia néven működött 1945-ig, amikor a bolt megszűnt, s a külföldi kapcsolatokat elvágják. A megváltozott politikai helyzetben nem tudnak tovább működni.
1945 után fia, Bodrogi Jenő megrendelésre még gyárt alkatrészeket kisebb mennyiségben 1952-ig. A fiatal Bodrogi 1952-től a város más pontján üzemeltetett egy kicsike kis műszerész műhelyt, ahol megalázott körülmények között , egyedül dolgozgatott öregkoráig.
Egy korabeli könyv, A magyar pénzügyi Compass (1927-1929). Törv. bej. cégek bejegyzéseiben ezt találjuk :
"Baja. Bohner és társa. (1920) Erzsébet Királyné u.6. Bajai tkp. Varrógép, kerékpár, motorkerékpár és ezek alkatrészei, mechanikai műhely és alkatrészek kereskedése"
Az információkért köszönet Bodrogi Úrnak és Édesanyjának.
|