Magyar Honvéd


        

VIRTUÁLIS MÚZEUM

PROJEKTEK

Főlap   Bejelentkezés   Napi   Hírlevél   Index   Média   Túra   Kiállítás   Cikk   Piac   Link   IVCA-online

Típusok   Nyaktábla   Katalógus   Alkatrész   Háborús évek   Könyvtár   Hasznos   Vázszám   Életkép   Gondold Újra!

HOKE   SHOP   ÉVK   DSZTT

 

 
Programajánló
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
Utolsó frissítés

 
Legfrissebb témák
Friss bejegyzések
2015.07.10. 08:47
2015.05.12. 10:35
2015.04.12. 15:42
 

 

 
Hírek a veterán kerékpárok világából

A PFEIL KERÉKPÁROK TÖRTÉNETE

2013.05.01. 15:26, Írta: Kiss Dávid

Nagyjából tíz éves lehettem, amikor észrevettem. Amikor először láttam elsuhanni az utca túloldalán a kisöreget meglepően furcsa, robosztus biciklijén. Mintha a múltból tekert volna elő. Akárha egy másik világból került volna oda, annyira más, annyira régies volt. Szembeötlő volt a különbség a nyolcvanas évek „Velencéi”, „Turái”, Ukrajnái” között. Látszott, hogy ez valami teljesen más, abszolút szokatlan, s valami nagyon régi. Abban az időben egy ilyen vastag vázas, furcsa alakú bicikli, minden megszokott formától eltérő, különleges jelenség volt. Ma már nem ennyire meglepő látvány. A mai erős, és sok esetben érdekes kiállású kerékpár mellett, nem is annyira meghökkentő a forma, ami a „Pfeil” kerékpárokat jellemzi.

A kis öreg, mint egy biciklis szellem a múltból, egyszer-egyszer feltűnt Baja-Kiscsávoly városrészben, aztán hosszú időre újra meg újra eltűnt a „homályban”. Már-már azt az érzést keltve, mintha nem is lenne igazán valóságos, mintha tényleg a régmúltból gurulna elő. Vágyakozva, epekedve gondoltam rá, bárcsak egyszer kipróbálhatnám a furcsa járművet.

Nagyjából húsz év elteltével - gyűjtői szenvedélyemnek hódolva - leltem rá egy háznál valamire, ami nagyon hasonlított a kisöreg kerékpárjához, mégis sok mindenben eltért attól. Miután rendbe hoztam, elhatároztam, hogy felkutatom, megkeresem az öregurat s megkérem, meséljen nekem a furcsa bicikliről, mondja el annak történetét.

Végül ráleltem Tóni bácsira (Pfeil Antal), akinek elmondása szerint öt ilyen jellegű kerékpár készült. A bicikliket édesapja készítette a 30-as években a család számára. Apja Pfeil János kisebb tehenészettel rendelkezett, a család ebből élt egy városszéli tanyán.

Innen hordták be a tejet kerékpárokon a város piacterére a mai Szentháromság térre, ahol aztán értékesítették. A hosszú köves út, a nehéz, tejjel teli kannák nem voltak kíméletesek a biciklikkel. Az akkortájt a kereskedelemben kapható kerékpárok nem bírták a strapát, a vázak sorra mondták fel a szolgálatot.

Pfeil János kovácsmester (gazdálkodó) ezen felbuzdulva 1936-ban építette meg az első -1-es számú- vastagvázas erős járgányt, amely később kiválóan teljesített a gazdaságban, a tej elszállításában.

A vázat külföldről beszerzett vastag jó minőségű Mannesmann acélcsőből készítette. A kerékpár többi részét, akkoriban a kereskedésekben beszerezhető magyar alkatrészekkel egészítette ki, építette össze, mint pl. hajtómű, villa, kormány s egyebek.

A furcsa keresztvázas forma leginkább a századforduló környékén volt jellemző. Az abból az időből való archív képeken időnként találkozhatunk ilyen jellegű biciklikkel, megoldásokkal.

Megtévesztő a hasonlóság a szintén bajai tervezésű „Bohner Tank” kerékpárral, amelyből Baján a Bohner vaskereskedés nagyjából negyven darabot értékesített. Mivel állítólag Bohner és Pfeil jó kapcsolatban voltak, feltételezhető, hogy a két járműnek volt egymáshoz köze. Nem lehet véletlen a forma egyezése.

A későbbi években 1939-ig még négy darab, hasonló jellegű, ámbár formailag többé-kevésbé eltérő biciklit készített el Pfeil a család többi tagjának. Mindegyik jellegzetessége, ismertetőjegye a különösen erős, szokatlan formájú hátsó támvilla. Készült 26"-os és 28"-os kivitel. Használt többféle sárvédőt, villát, hajtóművet, de mindig a korra jellemző, a magyar kereskedelemben beszerezhető tipikus hazai alkatrészeket felhasználva.

A történet szerint az egyik kerékpárt, a 2-es számút, egy a tanyára betévedt német katona vitte el. Soha többé nem látták sem a katonát sem a kerékpárt.

Ami még érdekes, Tóni bácsi elmondása szerint édesapja a járművek készítésekor már kampó kézzel dolgozott, mivel egyik kezét leszakította egy cséplőgép munka közben.

Mára az egykor virágzó gazdaság letűnt. A biciklik szétszóródtak. A város több szegletéből került elő egy-egy Pfeil-roncs.  Ezeket sikerült felkutatni, a velük kapcsolatos információkat archiválni. A 2-es számú Pfeil a katonával együtt eltűnt a történelem homályában.

Eközben Tóni bácsi is elment. Csak a furcsa vastagvázas járgányok maradtak. Megőrizvén az emlékeket az egykori Pfeil családról, a tanyáról, a régi gazdaságról, ahol egyszer régen egy ügyes kéz és egy erős kampó összehangolt munkája mellett meglátták a napvilágot. 

Kapcsolódó tartalom:

További képek a PFEIL kerékpárokról

Bohner és Társai - Tank típusú kerékpár

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 

Ez az oldal azért jött létre, hogy emléket állítson a Magyar gyártmányú veterán kerékpároknak, ezzel is adózva a múlt zseniális remekeinek. Az oldalon több fotón, dokumentáción keresztül szeretném bemutatni azt ami most már történelem, viszont évtizedekkel ezelőtt a mindennapjaink meghatározó eleme volt. A kerékpár! A virtuális múzeum célja összegyűjteni, rendszerezni, ezáltal dokumentálni a Magyar kerékpárokkal kapcsolatos anyagokat és információkat. Remélem, hogy sokan szívesen nézelődnek majd itt, és emlékeznek vissza a múltra. Jó lenne több veterán kerékpárt látni az utakon vagy gyűjteményben. Egy maroknyi kis társaság tartja életben a veterán kerékpárok múltját és jelenét. Köszönet Nekik!

FELHASZNÁLÁS  KAPCSOLAT  VENDÉGKÖNYV  PARTNEREK  Copyrightˆ 2008-2016 Rozgonyi Roland

      


Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU