KÖNYVAJÁNLÓ - DR. BORSICZKY SÁNDOR, A KERÉKPÁROZÁS SZABÁLYAI 1926
2013.01.27. 10:07, yoleeka
A múlt heti könyvajánlóban Borbély György és Scharscher Dániel Kerékpáron Keletre című útikönyvébe nyerhettünk bepillantást.
Ezen a héten egy merőben más jellegű olvasni valót szeretnék ajánlani. Ez nem más, mint Dr. Borsiczky Sándor rendőrkapitány 1926-ban kiadott: A kerékpározás szabályai (kérdés és feleletekben) című könyve. Egy olyan korszakból, amikor még nagy hangsúlyt fektettek a kerékpárosok közúton történő közlekedésére. A bevezetőt elolvasva, valljuk be őszintén mai szemmel nézve kissé megmosolyogtató módon, de minden korszaknak meg van a maga ideálja.
Bevezetés
Az utóbbi időkben nagymértékben elszaporodott kerékpár közlekedési kihágások elkövetői között sok a fiatalkoru is (a.r. gyermekbíróság 1926. V. 15-ig 393 kerékpárkihágási ügyet tárgyalt.) Egészen apró 11-12 éves emberektől fel egészen a 18 éves fiatalkoruakig, akiknek már - legénytoll is pelyhedzik állán -, minden rendü és rangu fiatalság képviselve van az előállítottak (bekisértek) között.
Foglalkozásnélküli iparostanonc, aki bizonytalan forrásból eredő pár ezer koronájával kerékpárkölcsönzőtől szerzett járművet, éppen ugy, mint a magas társadalmi állásu család fia, aki saját nikkelezett küllőjü kerékpárján ül, - mindegyik egyformán száguld, gázol és csak az Ég tudja hányféle kihágást követ el kerékpárjával. Juventus-ventus! Az ifjuság tele van aktivitással, tettre való készséggel, ez a fő inditója a kerékpározó sporttal való foglalkozásnak is. Ezt a nagy buzgalmat visszaszoritani nem szükséges.
A rendőri gyermegbíróság elé került ezen fiatalkoruakkal való foglalkozás révén kitünt, hogy a legtöbb kihágó nem szántszándékkal ütközött bele a jogrendbe kerékpárjával, nem a kihágásért magáért követte el a kihágást, csak egyszerüen: cselekedett, anélkül, hogy ártatlannak vélt cselekménye következményeivel, vagy annak törvényileg tiltott voltával tisztában lett volna.
Ez összeállítás célja a jóhiszemüleg, vagy tudatlanságból elkövethető büntetendő cselekmények megelőzése, különösen fiatalkoruakkal szemben; elsősorban is a jóindulatu fiatalságnak azt a szükségletét óhajtja kielégíteni, amely a kerékpározásra vonatkozó jogszabályok egyszerű, laikusok számára készült gyüjteményes munkának keresésében nyilatkozik és igy hézagot akar pótolni.
Hiszem, hogy sok keserű könnyet, nyugtalanságot és lelkiismeretfurdalást takarit meg magának a kerékpározó, ha ez összeállítást a nyeregbeszállás előtt alaposan átolvassa. A szabály ismerete öntudatot és felelősségérzetet teremt a cselekvő fiatalságban, amely igy jó egypár sérüléstől és erőszakos halálesettől kiméli meg ezt az amugy is erősen megtépázott magyar társadalmat.
Budapest, 1926 május hava.
A tartalomból
Bevezető
Kerékpározásra vonatkozó érvényes rendeletek felsorolása
I. A kerékpár
a) fajai
b) kötelező kellékei
II. Közlekedésre vonatkozó szabályok
c) megengedett és kötelező sebesség
d) kötelező lassítás
e) kitérés és előrehajtás
f) hidakon és alagutban (hídfőknél, alagut ki- és bejárójánál) kerékpározás
g) tiltott útvonalak
h) kerékpárközlekedési vegyes szabályok
III. Rendőri eljárás
i) előállítás (bekisérés)
j) a kerékpár elkobzása, kiadása, kötelező felszerelés kiegészitése
k) büntetések, intézkedések, különös tekintettel a fiatalkoruakra
l) iskolai tanulók kerékpározási kihágásai
IV. Betüsoros tárgymutató
Könyvvel kapcsolatos információk
Cím: A kerékpározás szabályai
Alcím: Kérdés és feleletekben
Szerző: Dr. Borsiczky Sándor, Állr. Kapitány
Kiadás éve: 1926
Helios-Nyomda, Budapest VII., Síp u. 3.