2014.04.09. 21:02, Írta: Papp Zoltán
Sziasztok!
Egy érdekes "leletet" szeretnék megosztani veletek. Egy kis „opsssz” talán... Nem a szokásos értelemben vett lelet, hanem dolgok közötti kapcsolatot leltem.. Mint tudjátok készülünk nagy kiállításunkra és már íródnak a megállító táblák a gépek mellé.
Minden egyes gépnél próbálok egy kis plusz információt belecsempészni a szövegbe, hogy ne legyen sablonos. A plusz információt legtöbbször maga a gép vagy a története szolgáltatja. Most is ez történt. Leutaztunk páran Szegedre a börzére múltkor, de én bejelentkeztem M. M. bácsihoz kerékpárvizitre, mert tudtam, hogy sok szép gépe van, többek közt egy bambusznádvázas is.
Ilyet láttam már - a bajai Türr István Múzeumét, amit az Ő rugalmas szívességükből 3 éve sikerült kölcsönkérnem az akkori BP.-i kiállításunkra. A szegedit azonban csak képről láttam, most alaposan körbenézhettem. Kép alapján több különbözőséget lehetett látni, most viszont kiderült, hogy belejavítottak és azért más a vázmegfogója (eltörhetett a bambuszcső és ezért hosszabb hüvelyt forrasztottak neki). A többi lényeges elem viszont egyezik, tehát egy gyártójuk volt! A lánckerekek és egyéb szerelvényeket időközben cserélgették, ezek nem lényegesek.
A képeken az azonos elemek láthatóak. Maradt viszont egy fontos kérdés, hogy hol készülhettek? A szegedi gép egyik villasapkáján van egy monogram, ami G P - nek olvasható.
Tudunk egy keszthelyi bambuszkerékpár gyártóról, bizonyos Pámer István Mórról, amihez a "P"még stimmelne, de a "G" nem passzol - sem a Mór, sem az István keresztnévhez, sem Keszthelyhez..
Ahogy készítettem a megállítótáblát, hivatkozást is tettem arra a plakátra, amelyet a Közlekedési Múzeumban fotóztam le és Pámer kerékpárgyárát reklámozza.
Ekkor esett le a tantusz.... Bambus Cycle - lehet, hogy a "G" nem gé, hanem "C"? Pámer Cycle! Utánanéztem kalligrafikus oldalakon és rájöttem, hogy bizony simán lehet!
Abban az időben divat volt az ilyen kacskaringós, cifra betűk használata és mai szemmel könnyen másnak olvashatjuk a betűket.
Teljesen izgatottá tett a dolog, hogy egyszerre 2 db. száz évnél is öregebb MAGYAR kerékpárra leltünk. Elkezdtem a Pámer névre is keresni és mit ad Isten megleltem a Zala Megyei Cégbíróság bejegyzését, miszerint Pámer cége 1900 ápr. 19-től 1902 febr. 25-ig működött.
A kor abszolút stimmel, mivel a bambuszgépek geometriája a "safty" -gépekével egyezik és ezek ekkor voltak forgalomban. Szóval ez a két gép egymás mellett fog állni, mint két édestestvér, mert azok!!!
KÉT MAGYAR ŐSKÖVÜLET!!!
Pedig a kiállításon nem volt szándékomban, hogy két azonos típust kiállítsunk, de most ezt a kis "részrehajlást" remélem elnézitek nekem.
Ez a dolgok közötti kapcsolat Baja - Szeged - Budapest - Tiszakécske esetében - innen Kecskemétről nézve:))